Wycena domu

Wycena domu – od czego zacząć

Zastanawiasz się nad sprzedażą swojego domu? Pierwszym krokiem jest wycena domu wraz ze wszystkimi składnikami, a więc budynkiem, działką, budowlami. Aby wykonać wycenę domu koniecznym jest znać wszystkie jego parametry : powierzchnię użytkową, powierzchnię zabudowy, powierzchnię całkowitą. Istotnym czynnikiem przy wycenie domu jest powierzchnia działki, na której usytuowany jest budynek mieszkalny. Zazwyczaj  domy usytuowane na większych działkach  osiągają wyższe ceny.

Wycena domu – od czego zależy wartość

Przyjmuje się, że przy wycenie domu korzystna powierzchnia działki to zazwyczaj ok.10 arów, w przypadku działki większej, zazwyczaj istnieje możliwość jej podziału tak,  aby w przyszłości wydzielić istniejący dom z gruntem, a pozostałą część działki wolnej, zagospodarować dodatkowo. Tak więc, wycena domu obejmuje kilka składników, jednym z pozostałych jest rodzaj instalacji tzw. mediów : prąd, kanalizacja, woda, gaz, telefon, internet, instalacja alarmowa, domofon. Im większa ilość mediów potocznie nazywana uzbrojeniem podnosi wartościowo wycenę domu.

Obraz przedstawiający młyn

Wycena domu – materiały użyte do jego budowy

Istotnym czynnikiem w określaniu wartości domu są materiały i komponenty jakie zostały wykorzystane przy budowie. Czyli cegła, pustak, styropian, wełna mineralna, dachówka, stolarka otworowa: okienna i drzwiowa. Materiał użyty na posadzki jest również bardzo ważny, czy jest to parkiet, a może panele, płytki ceramiczne. Bardzo często zastanawiamy się co to są flizy. Tym pojęciem najczęściej posługują się w Krakowie, a oznacza płytki ceramiczne na ścianach w łazience ,toalecie, kuchni. Zazwyczaj im lepsze materiały tym nieruchomość osiągnie wyższą wartość.  Odpowiedź brzmi : niekoniecznie.  Wycena domu zazwyczaj jest oparta o  czynniki rynkowe, które niekoniecznie przekładają się wprost na koszty poniesione przy jego wzniesieniu. Jednak o tym napiszę w innym artykule.

Wycena domu – od czego zależy

Nie da się jednorazowo i jednoznacznie określić wszystkich czynników, które odgórnie określą przebieg takiego procesu jak wycena domu. Dlatego wycena domu uwzględniająca wszystkie wyżej wymienione składniki pozwoli nam w przybliżeniu określi wartość nieruchomości obejmującej dom, działkę, budowle znajdujące się na wycenianym terenie. Zapomnieliśmy jeszcze o najważniejszej rzeczy mającej wpływ na wycenę domu. Jest to lokalizacja, ktoś kiedyś powiedział że najważniejszy czynnik przy wycenie domu to lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Na potwierdzenie tej tezy można zauważyć, że cegła jaką kupiliśmy na budowę naszego domu kosztuje tyle samo w Krakowie co w miejscowości w okolicach Krakowa. A wartość domu określona w wycenie tegoż domu znacznie się różni, nawet kilkadziesiąt procent na korzyść domu w Krakowie.

Więcej na temat wyceny znajduje się w innym moim artykule, do którego czytania serdecznie zachęcam.

INNY ARTYKUŁ DLA CIEBIE

Wycena  – operat szacunkowy

Wycena przybiera najczęściej formę operatu szacunkowego. Jest bardzo pracochłonna. Podlega ona ścisłym rygorom  określonym we właściwych przepisach prawa branżowe.  Ustawą, która reguluje wycenę nieruchomości, o którą się opiera też wycena domu jest ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jeśli jesteś zainteresowany opcją tańszą, ale mniej szczegółową, zawsze możesz zapytać rzeczoznawcę o wartości nieruchomości w formie skróconej analizy. Jeśli się tego podejmie, wówczas możesz dużo zaoszczędzić.

USTAWA DLA CIEBIE

Warto czasem przeczytać zapisy tej ustawy.  Zawiera ona sporo informacji co do wyceny nieruchomości.