Wycena mieszkania

Wycena mieszkania stanowi w mieście najczęstszy przypadek szacowania nieruchomości. Nie będziemy tutaj pisać co to jest mieszkanie, ponieważ na to pytanie odpowiedziała już ustawa. W każdym razie nie budzi wątpliwości, że służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

Lokalizacja mieszkania

Ważne jest położenie w miejscowości, dzielnicy, obrębie i okolicy miasta, więc położenie nie jest cecha jednorodną. Chodzi o ogólny dostep komunikacyjny. Istotny jest dostęp do infrastruktury towarzyszącej ( sklepów, usług, przystanków komunikacji zbiorczej). Ponieważ z mieście jest duża koncentracja ludności i infrastruktury, dlatego czasem wartość lokalizacji obniża uciążliwe sąsiedztwo np. hałas.

Więcej na temat wyceny nieruchomości znajdziesz w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Powierzchnia mieszkania

Wycena mieszkania opiera się o cenę jednostkową, która to cena jednostkowa jest zazwyczaj 1 m2 powierzchni użytkowej. Zazwyczaj wyższe ceny za 1m2 osiągają mniejsze mieszkania, co jest wynikiem ekonomii. Jest to zasada niby prosta i oczywista, jednak nie jest tak zawsze. czasem mała powierzchnia może obniżać funkcjonalność, dlatego rozkład pomieszczeń tez może okazać się istotny. Pojawia się cecha funkcjonalności mieszkania, która odnosi się również do układu i innych rozwiązań. Dobrze jest jeśli lokal ma balkon, jednak może być to powiązane z w/w parametrem funkcjonalności.

Wycena mieszkania a stan techniczny, standard

Zazwyczaj nowe lokale osiągają dużo wyższe ceny niż mieszkania w starym budownictwie, ponieważ charakteryzują się one niskim stopniem zużycia. Ważny jest stan techniczny lokalu oraz standard wykończenia, co jest zazwyczaj cechą decydującą, ponieważ nakłady na remont mogą generować duże koszty. Wyposażenie w dodatkowe media, instalacje również może stanowić dodatkowy atut.

Wycena mieszkania a kondygnacja

W starym budownictwie usytuowanie na kondygnacjach parteru oraz ostatniej, co do czego była zgodność pośród uczestników rynku. Nie jest to jednak tak oczywiste w przypadku kondygnacji w budownictwie nowym, ponieważ w zależności od danej kondygnacji budynku zachodzi rozróżnienie w dostępie do innych rozwiązań.

Budynek – części wspólne

Wycena mieszkania uwzględnia również budynek wielorodzinny, w którym znajduje się lokal. Ważny jest również stan samego budynku, w którym mieści się lokal. Nie bez znaczenia jest jego forma bryły, dlatego lokale w nowoczesnych, modnych obiektach cieszą się większa popularnością.

Jesli zainteresował Cie temat zapraszam Cie na odwiedzenie mojego innego artykułu

https://goodvaluer.pl/wycena-domu-2/

Znajdziesz tam szczegóły na temat wyceny domu.