Wycena nieruchomości – pułapki

Wycena nieruchomości – pułapki w wyobrażeniach o wartości 

Wiele osób twierdzi, że zna wartość swoich nieruchomości.  Wie, że jego działka jest warta tyle i tyle, ponieważ sąsiad sprzedał za  x zł. Niekoniecznie cena sprzedaży działki sąsiada musi być wyznacznikiem wartości Twojej nieruchomości. Rzeczoznawca zna lepiej rynek, na którym działa. Ma całościowy i szeroki ogląd na  dany segment lokalnego rynku. Szersze pole widzenia rezczonawcy pozwala określić realną wartości nieruchomości.

Wartość nieruchomości – ceny nieruchomości rosną czy spadają?

Jedni w raportach  donoszą, że ceny nieruchomości rosną.  Inni  idą jeszcze dalej. Mienią się ekspertami  i donoszą, że rosną w zatrważającym tempie.  Czy  jest tak z Twoją nieruchomością?  Odpowiedź: niekoniecznie. Ty decydujesz czy Twoje wyobrażenie o nieruchomości ma być oparte na raportach. Nie wiesz, czy artykuły w internecie są pisane przez osoby o dostatecznym stopniu rozeznania w lokalnym rynku. Nie wiesz, czy artykuły o wzrostach lub spadkach wartości nieruchomości są sponsorowanymi. Nie wiesz też, czy przedstawiają one sytuację panująca na rynku rzetelnie. Najpewniejsze  i najbezpieczniejsze  rozwiązanie to  wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę. Wycena nieruchomości przez niego przedstawiona to rozwiązanie  najbardziej pewne. Jest to wiarygodna i bezstronna wycena nieruchomości.

Aktualną wartość nieruchomości  jest  w stanie stwierdzić Rzeczoznawca w opinii o wartości. Wycena nieruchomości to jego codzienna praca. Zbada on właściwy rodzajowo rynek lokalny. W konsekwencji to on może najcelniej ustalić kryteria podobieństwa nieruchomości. Odda Ci operat, w którym ustali najbardziej prawdopodobną cenę.

Uważasz, że Twoja nieruchomość jest droższa od innych ponieważ …

Uważasz, że  skoro  Twój dom  położony jest w prestiżowej dzielnicy to jego wartość wynosi tyle i tyle?Uważasz, że  skoro blisko znajduje się zieleń, tereny widokowe i widokowe otoczenie, to jej wartość jest wysoka? Możesz się mylić. Może się okazać, że okolica od  ponad 10 lat nie  jest już postrzegana jak niegdyś. Dzielnice, które  pamiętasz jako mniej atrakcyjne, w których nikt nie chciał mieszkać, dzisiaj mogą mieć inną opinię. Może zmieniło się otoczenie. Może powstała infrastruktura towarzysząca zabudowie mieszkaniowej i dziś jest moda  na  mieszkanie  w tamtej niegdyś „ gorszej „ lokalizacji. Z drugiej strony może się okazać wręcz przeciwnie. Ceny w danej dzielnicy ani drgą lub znikomo skoczą w górę. Może ceny stoja nieruchomo mimo tego, że w okolicy powstała nowa infrastruktura. Może nie pomogło stworzenie różnych udogodnień. Może w świadomości przeciętnego kupującego posztrzeganie tej lokalizacji nadal nie zmienia się. Solidnie sporządzona wycena nieruchomości może rozwiać takie wątpliwości.

 

Wartość nieruchomości – Twoja nieruchomość jest według Ciebie warta …

No właśnie, Twoja nieruchomość jest warta według Ciebie tyle i tyle. Gdy rzeczoznawca poda Ci wartość rynkową oburzasz się, ponieważ włożyłeś w nią x zł, ponieważ  ……

Znany jest przykład przeświadczenia o wyjatkowości własnej nieruchomości.  Tzw. emocjonalny stosunek  do własnej nieruchomości to stały, przewijajacy się motyw. Bywa, że osobom o takim nastawieniu bardzo trudno jest sprzedać nieruchomość. Może  niepotrzebnie wydłużać się  czas ekspozycji nieruchomości na rynku. Wycena nieruchomości w postaci operatu szacunkowego   może pozwolić Ci uniknąć rozczarowań oraz zaoszczędzić czas.